
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1.1 mm |
| Thickness | 0.87 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 2 A |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Max Supply Voltage | 28 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Quiescent Current | 40 µA |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 28 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 45 µA |
| Min Output Voltage | 596 mV |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Output Voltage | 28 V |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Output Voltage | -100 mV to 28 V |
| Topology | Buck |
| Packaging | Reel |
| Function | Step-Down |
Stock: 5766
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09734
Ext.Price$0.09734
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09734 | $0.09734 |
| 10 | $0.08754 | $0.87540 |
| 50 | $0.07872 | $3.93600 |
| 100 | $0.06985 | $6.98500 |
| 500 | $0.06198 | $30.99000 |
| 1000 | $0.06112 | $61.12000 |
| 3000 | $0.06027 | $180.81000 |
| 5000 | $0.05831 | $291.55000 |
